Czy powinniśmy się martwić? Dolegliwości żołądkowe

Czy powinniśmy się martwić? Dolegliwości żołądkowe

Dr Christian Jessen przygotował kolejny reportaż na temat dolegliwości wieku dziecięcego. Pogadanka dotyczy niektórych chorób przewodu pokarmowego objawiających się bólami brzucha.

bóle brzucha u dzieci

Zaprezentowany film oraz screeny pochodzą z oficjalnej strony Wstydliwych Chorób. Wideo możecie obejrzeć poniżej. Pod filmikiem znajduje się tłumaczenie dodanej do niego transkrypcji, (opracowanie własne). Jeśli ktoś ma ochotę przeczytać oryginał w języku angielskim, zapraszam na stronę Embarrassing Bodies. Ogólny wniosek, płynący z reportażu jest taki: bóle brzucha u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Należy wykluczyć wszelkie poważne schorzenia i zawsze zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli coś nas niepokoi.

Dr Christian:
Bóle brzucha i mdłości są powszechnymi dolegliwościami żołądkowymi u dzieci, ale objawy te mogą oznaczać wiele różnych problemów od łagodnych do ciężkich, ważne jest więc wiedzieć jakie są między nimi różnice.

Zatwardzenie jest częstą dolegliwością i łatwo można je rozpoznać. Jeśli dziecku trudno jest się wypróżnić, jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie zatwardzenie.
Rzadko jest ono spowodowane stanem chorobowym, raczej jest rezultatem odwodnienia bądź stresu. W niektórych przypadkach może być wywołane szczeliną odbytu, czyli niewielką ranką w okolicach odbytu powodującą ból podczas wypróżniania. Dziecko może mieć zatwardzenie wskutek lęku lub fobii, albo z powodu odczuwanego stresu czy presji związanej z treningiem nocnikowym.
Zatwardzenie może być bardzo frustrującą dolegliwością i może spowodować lekkie mdłości, utratę apetytu, nieprzyjemnie pachnące gazy. Zwykle trwa kilka dni, pod warunkiem, że jest odpowiednio leczone. Jak leczyć zatwardzenie? Należy zmienić dziecku dietę na zawierającą dużo błonnika (pełnoziarniste pieczywo, dużo owoców i warzyw) oraz upewnij się, że podajesz dziecku bardzo dużo płynów. Jeśli przypadek jest poważny, porozmawiaj z lekarzem.

Jeśli stolec dziecka jest luźny, wodnisty, ma nieprzyjemny zapach, a dziecko korzysta z toalety często – może oznaczać to biegunkę. Biegunce często towarzyszą wymioty i obie te dolegliwości są często związane z infekcją żołądka lub jelit. Przyjrzyjmy się więc niektórym częstym schorzeniom.

biegunka u dziecka

Rotawirus to groźny wirus, który atakuje żołądek i jelita. Objawy początkowe obejmują nagłą biegunkę, wymioty, bóle brzucha i czasami wysoką gorączkę. Mogą trwać od 3 do 8 dni i chorobą łatwo się zarazić poprzez biegunkę. Aby uniknąć zarażenia domowników, chory powinien regularnie myć ręce, a toaleta powinna być dezynfekowana po każdym użyciu. Mimo, że dziecku może być niedobrze, powinno pić bardzo dużo płynów aby się nie odwodnić.

jak zapobiegać rotawirusowi

Inną infekcją jest lamblioza, czyli infekcja pasożytnicza obejmująca jelita. Do objawów zaliczamy bardzo cuchnącą, wodnistą, strzelającą biegunkę, jak również niestrawność, mdłości oraz znaczne wzdęcia. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna infekcja, czasami wymaga stosowania antybiotyków, w innych przypadkach leczenie jest samoistne. Pasożyty te roznoszą się dzięki złym warunkom sanitarnym, spożywanie skażonej ściekami wody z jezior czy strumieni czy po prostu przez dotykanie przedmiotów dotkniętych wcześniej przez zarażoną osobę.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to bardzo poważne, chroniczne schorzenie układu pokarmowego. Choroba nie jest zakaźna. Natomiast zwykle jest dziedziczna. Może powodować bóle brzucha i biegunki, utratę apetytu, owrzodzenia jelit powodujące krwawienia. Możliwe jest wtedy wykrycie krwi w kale, a znaczna jej utrata może prowadzić do anemii. Niestety, na chorobę Leśniowskiego-Crohna nie ma lekarstwa i trzeba radzić sobie z nią przez całe życie. Dostępne leki pomagają zmniejszyć zapalenie. Zmiana diety może również być pomocna w ograniczeniu objawów chorobowych. Jeśli podejrzewasz chorobę Leśniowskiego-Crohna z jakiś powodów, skontaktuj się z lekarzem i poddaj się badaniom.

Celiakia to kolejna przewlekła choroba, jednak jej objawy nie są aż tak poważne. Choroba ta sprawia, że organizm źle reaguje na pokarmy zwierające gluten, który znajduje się w pszenicy wykorzystywanej do produkcji pieczywa, makaronu czy ciast. Jeśli chory na celiakię zje coś zawierającego gluten, jego organizm może zareagować biegunką i wymiotami. Jeśli choroba nie jest rozpoznana wcześnie, może spowodować zahamowanie wzrostu, brak przyrostu wagi oraz anemię. Nie ma leku na tą chorobę, ale można sobie z nią radzić przez całkowite wykluczenie glutenu z diety dziecka. W dzisiejszych czasach jest to łatwe ponieważ większość supermarketów oferuje wiele produktów bez glutenu.

Wstydliwe Choroby dr Christian Jessen o bólu brzucha

Zapalenie wyrostka robaczkowego to poważna choroba i może być śmiertelna jeśli nie jest zdiagnozowana w początkowym stadium. Wyrostek zajmuje niewielki obszar po prawej stronie okrężnicy. Nie do końca poznana jest jego funkcja ale można bez niego żyć. Zapalenie wyrostka spowodowane jest jego zakażeniem. Objawy zwykle na początku to ból w dole brzucha po prawej stronie, nasilające się w ciągu kilku godzin. Chory może także odczuwać ból w środkowej części brzucha. Bólowi brzucha mogą towarzyszyć także mdłości, wymioty, zatwardzenie czy biegunka. Jedynym sposobem leczenia zapalenia wyrostka jest jego chirurgiczne usunięcie zanim pęknie (ulegnie perforacji) wewnątrz jamy brzusznej, co może być śmiertelne. Konieczne jest więc udanie się na pogotowie jeśli podejrzewamy zapalenie wyrostka.

Jest bardzo prawdopodobne, że dzieci będą skarżyły się na ból brzucha wiele razy w ciągu swojego życia. Większość przyczyn rozwiąże się sama, ale jeśli martwi cię cokolwiek – skontaktuj się z lekarzem.