Jak bezpiecznie korzystać z internetu WiFi.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu WiFi.

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych takich jak notebooki, smartfony, tablety które są przystosowane do obsługi bezprzewodowego internetu rośnie liczba i obszar działania publicznych sieci WiFi. Publicznych, a więc niezabezpieczonych, czyli takich do których bez dokonania autoryzacji może podłączyć się każdy który posiada urządzenie obsługujące sieci WiFi. Rozwój darmowych sieci internetowych cieszy ale trzeba pamiętać, że korzystanie z bezprzewodowego otwartego internetu niesie ze sobą również całkiem dużo zagrożeń.

Prostym i skutecznym rozwiązaniem znacznie zwiększającym bezpieczeństwo w internecie jest system antywirusowy. Najlepiej wybrać pakiet typu internet security, który zapewni kompleksową ochronę komputera. Oczywiście nie ma zabezpieczeń zapewniających 100% bezpieczeństwo ale dobry antywirus połączony ze zdrowym rozsądkiem pozwala na swobodne korzystanie z zasobów internetu.

Godnym polecenia programem jest pakiet F-Secure Internet Security, który poza doskonałą skutecznością w ochronie komputera zapewnia również ochronę tożsamości w internecie, posiada specjalny moduł zabezpieczający korzystanie z bankowości internetowej oraz ochronę rodzicielską, która jest bardzo przydatna kiedy z internetu korzystają dzieci. Pakiet zabezpieczający producent uzupełnił możliwością zabezpieczenia również smartfona lub tabletu. To doskonała propozycja zwłaszcza dla użytkowników urządzeń z systemem Android.

Innym programem wartym uwagi jest Avast Internet Security. Ten bijący rekordy popularności system antywirusowy zapewnia ochronę na najwyższym poziomie za bardzo konkurencyjną cenę. Program posiada bardzo prosty, wręcz intuicyjny interfejs dlatego szczególnie polecany jest dla mniej zaawansowanych użytkowników. Dużym atutem jest również dedykowany moduł ochronny dla tak popularnych ostatnio sieci społecznościowych (np. Facebook) oraz tryb gier online co zdecydowanie ucieszy wszystkich graczy.

W internecie panuje powszechna opinia, że najlepszym antywirusem jest zdrowy rozsądek. Jest to jednak połowiczna prawda, bo żaden program nie uchroni komputera przed infekcją jeśli użytkownik sam wyrazi na to zgodę. Aplikacje zabezpieczające znacznie zwiększają bezpieczeństwo w sieci i szczególnie trzeba mieć to na uwadze podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy czujność turystów jest nieco uśpiona.